Podpisanie porozumienia pomiędzy Rosomak S.A. i Oshkosh Defense (USA)

Rosomak S.A. i Oshkosh Defence nawiązują współpracę, aby zapewnić polskiemu przemysłowi lokalną produkcję, szkolenia i obsługę techniczną dla pojazdów 4x4 wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych RP oraz pojazdów, które mogą pojawić się w przyszłych polskich programach średnich i ciężkich taktycznych pojazdów kołowych.

Rosomak S.A. i Oskosh Defence  współpracują od 2018 roku, wspierając eksploatację floty pojazdów M-ATV, które są obecnie w dyspozycji Sił Specjalnych RP.  Rosomak S.A. w 2019 roku został autoryzowanym Preferowanym Usługodawcą Oshkosh, rozwijając regionalne centrum specjalistyczne w zakresie szkoleń, instalacji systemów i usług serwisowych. Uzyskanie statusu Preferowanego Dostawcy Usług Oshkosh Defence jest dużym osiągnięciem, zdobywanym tylko przez czołowych producentów  na całym świecie i jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji zakładu z Siemianowic Śląskich.

Co warte podkreślenia, Rosomak S.A. został niedawno poinformowany przez NATO Support & Procurement Organisation (NSPA) o zakwalifikowaniu do negocjacji przyszłych kontraktów serwisowych w celu zapewnienia wsparcia technicznego dla flot pojazdów Oshkosh Defence w Polsce i w regionie operacji sił NATO. Pojazdy te wykorzystywane są m.in. jako podwozia dla wyrzutni systemu HIMARS.

Przedstawiciel Oshkosh Defence John Lazar: Oshkosh Defence jest zaangażowany w Polsce i jesteśmy dumni, że współpracujemy z Rosomakiem, aby nadal wspierać gotowość operacyjną pojazdów M-ATV Polskich Sił Specjalnych, a także wspierać możliwe przyszłe program dla taktycznych pojazdów kołowych w regionie, włączając w to sprzęt armii amerykańskiej. w Polsce. Oshkosh z niecierpliwością oczekuje dalszego rozwoju naszej udanej współpracy z Rosomakiem w celu wspierania polskich i sprzymierzonych żołnierzy światowej klasy taktycznymi pojazdami kołowymi, usługami, utrzymaniem i szkoleniami.

Prezes Rosomak S.A. Bartłomiej Smoczyński: Jesteśmy producentem Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak, które  udowodniły swoją wartość oraz jakość przez ponad 15 lat czynnej służby w Siłach Zbrojnych RP, zarówno w ćwiczeniach i manewrach jak i na misjach zagranicznych. Podpisanie Porozumienia z naszym amerykańskim partnerem, firmą Oshkosh Defence, pozwala nam poszerzyć kompetencje oraz  portfolio usług serwisowych, również skierowanych dla Armii Stanów Zjednoczonych z czego jesteśmy bardzo dumni. Dotychczasowa owocna współpraca oraz fakt zakwalifikowania Rosomak S.A. jako dostawcy usług serwisowych dla NATO Support & Procurement Organisation pokazały, że gwarantujemy najwyższą jakość  usług nie tylko dla Sił Zbrojnych RP ale również dla wojsk sojuszniczych w regionie.